За да запазим по-дълго любимите си дрехи, трябва да се грижим внимателно за тях особено ако са направени от качествени материи или специфични тъкани. Обикновено съветите за това как да се гладят и перат дрехите са на етикета, който повечето от нас моментално изрязват и хвърлят в коша. Но това съвсем не е единствената грешка, която правим при избора и купуването на дрехи. Ето още няколко, издадени ни от модните експерти.
Не премервате дрехите в магазина
Смятате, че този размер ще ви пасне и познавате формите ни, но всъщност вкъщи никак не харесвате закупената дреха. И тя никога не излиза “на показ”, а само е изяла част от бюджета ви.
Пазарувате импулсивно
Поддавате се на модните тенденции и купувате първото нещо, което ви привлече окото. Но след това осъзнавате, че всъщност не е по ваш вкус или пък няма с какво да го комбинирате. По този начин отново само натоварвате бюджета си с необмислени покупки.
Направете това преди да сложите черните дрехи в пералнята и цветът им няма да избледнее
При пране на ръка
Някои дрехи се нуждаят от изпиране на ръка, което е по-внимателно и щадящо. Но докато си мислите, че не увреждате дрехата - вие правите точно това. Ако изстисквате дрехите си след изпирането, за да премахнете излишната вода, увреждате шевовете, мънистата и декорациите, апликациите и т.н. Вместо това може да ги подсушите внимателно със суха кърпа.
Химическо изпиране
Дори и да смятате, че там ще се погрижат най-добре за вашите дрехи, в някои случаи не е така. Освен това химическото чистене не е сред най-бюджетните варианти. Използват се силни препарати, които могат да увредят деликатните тъкани на дрехите ви. След прибиране на артикулите от химическо, ги изваждайте от найлоновите пликове, за да не останат изпаренията вътре и допълнително да увредят тъканите.
6 дрехи, които всяка жена трябва да има в гардероба си
Прибирате в гардероба все още влажни дрехи
Уверете се, че дрехите ви са напълно сухи, преди да ги затворите в гардероба, особено ако ги сгъвате една върху друга. По този начин изсъхването им става изключително бавно и трудно, а и вероятността да се появи мухъл или неприятен мирис е много голяма.
Влизате в ролята на шивачи
Има елементарни корекции по дрехите, които всеки може да направи - например зашиване на дупка и т.н. Но за по-сложните повреди на шевовете се доверете на професионалистите - те ще го сторят с помощта на машина и достатъчно познания. Не е препоръчително например да скъсявате или стеснявате дрехите сами - това само ще ви принуди да похарчите повече пари за нови дрехи.